• slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
İslami Yaşama Ne Kadar Uyuyoruz?

Mehmet Akif ERSOY, ‘Avrupa’dan dönüşte ne gördün?’ diye soranlara: 

“Adamların işi var bizim dinimiz gibi, adamların dinî var bizim işimiz gibi,” demiştir.

Şimdi Mehmet Akif ERSOY’un verdiği bu cevabın altını biraz dolduralım.

Peygamber Efendimiz (S.A.V.) "Akan bir nehrin kenarında bile olsan, normal miktarın üzerinde su kullanman israf olur,” diye buyurur. 

Günümüzde ise ülkemizdeki belediyelerin nerdeyse hepsi borç batağında yüzmekte. Durum böyle olmasına rağmen, İstanbul Belediyesi’nin sadece yol kenarındaki çiçekler için harcadığı para, 30 milyonun üzerinde bulunmakta…

Şöyle düşünün; sizin evde ekmeğe ihtiyacınız varken, gidip de bir süs eşyası almazsınız değil mi? 

Türkiye’de 125 bin makam aracı varken, Almanya’da sadece 9 bin makam aracı bulunmakta. Üstelik arabayı kendileri yaptıkları halde!!!

Yine, Almanya’da kişi başına düşen gayrisafi yurt içi hâsıla 50 bin doların üstünde iken bizde 26 bin civarında. Güzel halkımın anlayacağı şekliyle, "Ayranımız yok içmeye, Mercedes’le gideriz...laugh

Dünya’da gelir dağılımı ve adaletsizlik de hat safhada. Dünyanın en zengin %1'lik kesiminin serveti, geri kalanın servetinin toplamına eşit olduğu bir dünyada yaşıyoruz.

Mesela, Küba’daki en fazla maaş alan Cumhurbaşkanı ile en az maaş alan temizlik görevlisi arasında sadece %3’lük bir fark varken; bizde en az maaş alan, en fazla maaş alanın % 3’ü kadar maaş alıyor.

Afrika’da Müslüman halk, açlık ve susuzluktan ölürken; Arap Şeyhleri, bir Müslüman kardeşinin hayatı boyunca kazanamayacağı parayı, sadece hayvanları için harcıyor.

En büyük 5 moda markasının genel müdürünün 4 günlük maaşının bir Bangladeşli tekstil işçisinin ömür boyu kazanabileceği ücrete denk geldiğini biliyor muydunuz?

Biz Müslümanlara bu durum yakışmıyor!!!

     Allah (C.C.) "İnsanı mahveden yedi günahtan kaçının," der. 

Bunlardan beşincisi riba (faiz) yemektir. 

Şimdi gelin, İslam Ülkelerinin birkaçındaki faiz uygulamalarına bir bakalım;

 

Türkiye’de faiz oranı %24

Nijerya’da faiz oranı %14

İran’da faiz oranı %18

Kanada’da faiz oranı % 1.5

Tayvan’da faiz oranı %1.38

Küba’da faiz oranı % 2.25

"Adları İslam Ülkesi ama uygulamaları İslami değil!”

Washington Üniversitesi’nden Scheherazede Rehman ve Hossein Askari, ülkelerin İslam'a uygunluklarını ölçen bir çalışma yapmış. (İslami endeks tanımıyla, İslam'ın temel hükümleri ele alınarak incelemiş.) Yapılan araştırma sonucunda, ilk on içerisinde hiç bir İslam ülkesi yer almamış. İlk sırda Hollanda yer alırken, Türkiye ise 65. sırada yer almış. 

"Yaradan rabbinin adıyla oku!" 

Müslümanlar olarak yapmamız gereken; Yusuf İslam'ın da yaptığı gibi Kuran'ı okumak, anlamak, yaşamak ve yaşatmak olmalı.

Cenab-i Hak Peygamber Efendimize, ilim dışında herhangi bir şeyi, kendisine arttırması için dua etmesini emretmemiştir. Çünkü ilim bitip tükenmeyen bir hazinedir. O hazinenin kaynağı ise KUR-AN'dır. 

KUR-AN ile aydınlanmayı ve Hazreti Muhammed'in ahlakıyla ahlaklanmayı Müslümanım diyen kullarına nasip eyle ya Rabbi. Erdem Bulut

Okunma Sayısı: 20073.92.91.54
YAZARIN DİĞER YAZILARI

Sivas Koyulhisar Çandır Köyü Derneği

© Copyright 2023  V4.4 Tüm Hakları Saklıdır. Hazır Dernek Sitesi -- Hazır Köy Sitesi


Top